2024
Możliwości jakie daje obywatelom ustawa o obronie ojczyzny?
Możliwości jakie daje obywatelom ustawa o obronie ojczyzny? Zachęcamy obejrzenia wywiadu z naszą Kancelarią nt. możliwości jakie daje obywatelom ustawa…
Przeczytaj2024
Zastępcza Służba Wojskowa – Na Czym Polega i Kto Może Z Niej Skorzystać?
Zastępcza Służba Wojskowa – Na Czym Polega i Kto Może Z Niej Skorzystać? Zastępcza służba wojskowa to alternatywna forma…
Przeczytaj2024
Ryzyka prawne ustawy o ochronie ludności: Niejasne obowiązki i brak gwarancji zwrotu kosztów
Ryzyka prawne ustawy o ochronie ludności: Niejasne obowiązki i brak gwarancji zwrotu kosztów Sejm przyjął ustawę o ochronie ludności i…
PrzeczytajWitamy
Ochrona prawna wizerunku
W ramach świadczonej obsługi i doradztwa, podejmujemy różnego rodzaju działania związane z ochroną prawną wizerunku Klienta. Nasze usługi dotyczą przy tym ochrony dóbr osobistych i ochrony prawnej przed zniesławieniem.
Kiedy wizerunek podlega ochronie prawnej?
Temat wizerunku i jego prawnej ochrony poruszony został w Ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych [Dz.U.2022.0.2509 t.j.]. Znaczna część rozdziału dziesiątego odnosi się właśnie do tego zagadnienia. Zgodnie z kolejnymi artykułami ustawy, rozpowszechnianie wizerunku wymaga wyrażenia zgody przez osobę, która jest na nim przedstawiona. To oznacza, że każda publikacja, na przykład zdjęcia Klienta, na którą ten nie wyraził wyraźnej zgody, stanowi naruszenie jego praw.
Warto przy tym wiedzieć, że publikowanie wizerunku osoby powszechnie znanej (polityka, celebryty, artysty) nie wymaga już udzielania tego rodzaju zezwolenia. Należy przy tym pamiętać, że nie musi to być osoba rozpoznawalna w skali świata czy nawet kraju – mowa też o osobach znanych „lokalnie” – na przykład w środowisku samorządowym czy też w klubie sportowym lub otoczeniu placówki szkolnej. Wymagane jest jednak, by publikacja wizerunku była wówczas związana bezpośrednio z pełnionymi przez tę osobę funkcjami – nie powinna zatem prezentować wizerunku w sytuacjach prywatnych.
Ochronie prawnej wizerunku nie podlegają ponadto publikacje postaci/twarzy osób będących „elementem” większej całości – na przykład na zdjęciach czy filmach z imprezy publicznej, zgromadzenia i podobnych wydarzeń.
Na czym polega prawna ochrona wizerunku?
W jaki sposób prawnie chronimy wizerunek naszego Klienta? Jeżeli doszło do faktycznego naruszenia prawa do wizerunku danej osoby, w jej imieniu pełnomocnik procesowy może wystąpić z żądaniem:
- zaniechania kontynuowania naruszania wizerunku,
- złożenia publicznego oświadczenia (na przykład przeprosin publikowanych w Internecie) przyznającego, że doszło do naruszenia prawa do wizerunku,
- usunięcia już wykorzystanego bezprawnie wizerunku, na przykład z social mediów.
W imieniu naszych Klientów możemy także dochodzić zadośćuczynienia pieniężnego za bezprawne wykorzystanie wizerunku – tego rodzaju sprawy toczące się przed sądami mogą być bardzo złożone i wymagać ogromnego zaangażowania oraz wiedzy. Między innymi z tych względów warto w takim momencie skorzystać z pomocy prawnej radcy prawnego.
Sprawy związane z ochroną wizerunku są nierzadko trudne i wymagają efektywnie przeprowadzonego postępowania dowodowego. Dzięki dużemu doświadczeniu i wiedzy prawnej, jesteśmy w stanie, w sposób skuteczny i z należytą delikatnością, poprowadzić Klienta przez każdy etap takiej sprawy.
Zakres usług
Zakres świadczonej pomocy prawnej obejmuje wszelkie sprawy zlecone Kancelarii z zakresu prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa rynku finansowego, prawa nieruchomości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa spółdzielczego, prawa konsumenckiego, prawa karnego oraz innych gałęzi prawa, w tym:
Sprawy korporacyjne
sprawy sądowe i administracyjne
sprawy legislacyjne
sprawy międzynarodowe
Compliance Management System
ochrona prawna wizerunku
W ramach stałej obsługi prawnej,
stosowane są następujące zasady rozliczeń:
Kancelaria jest otwarta na potrzeby Klienta i jego sugestie,
co do oczekiwań w zakresie obsługi prawnej.
- Rozliczenie godzinowe, gdzie wysokość wynagrodzenia Kancelarii określana jest na podstawie liczby przepracowanych godzin w oparciu o stawkę godzinową, ustaloną przez Strony,
- Wynagrodzenie ryczałtowe, gdzie wysokość wynagrodzenia Kancelarii jest stała i określona stawką miesięczną,
- W niektórych przypadkach dodatkowym elementem wynagrodzenia może być premia za wynik sprawy,
- Przy prowadzeniu spraw sądowych oraz obsłudze konkretnych projektów, wysokość wynagrodzenia Kancelarii ustalana jest z Klientem odrębnie dla każdej sprawy.
Wspólnicy
DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych sc z siedzibą w Warszawie
to dynamicznie rozwijająca się kancelaria prawna o zasięgu europejskim.
Świadczymy usługi prawne w kraju i za granicą.
Nasze doświadczenie w prowadzeniu obsługi prawnej podmiotów gospodarczych przekłada się na sukces naszych Klientów.